AYVERDİ ENSTİTÜSÜ

AYVERDİ ENSTİTÜSÜ SÂMİHA AYVERDİ ARŞİV DÖKÜMÜ

MEKTUPLAR

Bu arşiv Sâmiha Ayverdi'nin aile fertleri ve yakın çevresiyle; edebiyat, sanat, ilim ve siyaset dünyasından önemli kişilerle mektuplaşmalarını içermektedir. Yaklaşık 5000 adet mektubun bir kısmının karşılıkları mevcutken, bir kısmı tek taraflıdır. Eski Türkçe ile yazılmış mektuplar, Latin harflerine aktarılmaktadır.

2015 yılı itibariyle bu arşivden yararlanılarak bir "Mektuplar" serisi oluşturulması kararlaştırılmıştır. Şu an itibariyle Sâmiha Ayverdi'nin; Belkıs Dengiz, Annemarie Schimmel, Nazik Erik, İlhan Ayverdi, Kemal Aren ve Sofi Huri, Safiye Erol ve Nezihe Araz ile mektuplaşmaları kitaplaştırılarak Kubbealtı Yayınları tarafından basılmıştır.

Mektuplar arşivinin ayrıntılı listesi için tıklayınız.

BASIN

Bu bölüm, basında Sâmiha Ayverdi'nin eserleri ve edebî kişiliği hakkında çıkan haber ve yazıları, kendisiyle yapılan röportaj ve anketleri, kendisinin sunduğu tebliğ, konferans ve konuşmaları içermektedir. Aynı zamanda Ayverdi'nin kitaplarında yer almayan, çeşitli dergi ve gazetelerde yayınlanmış yazıları da bulunmaktadır. Farklı yazarlarca Sâmiha Ayverdi’nin yazı ve kitaplarından yapılan alıntılar da arşive eklenmiştir.


Basında kendisi ile ilgili çıkan yazılar için için tıklayınız.

Kendisinden dolaylı olarak bahsedilen yazılar için tıklayınız.

Konferans, tebliğ, röportaj vb. metinler için tıklayınız.

Kendisinden söz edilen eserler için tıklayınız.

DİĞER

Bunların dışında arşivimizde Sâmiha Ayverdi'ye verilen ödüller, ona ithaf edilmiş eserler, vefatının ardından düzenlenen anma toplantıları bildirileri, hakkında yapılan tez çalışmaları da mevcuttur.

Ödülleri için tıklayınız.

Hakkında yapılan tezler için tıklayınız.

Detaylı bilgi için Ayverdi Enstitüsü ile iletişim kurabilirsiniz.

Telefon: 212 521 19 95

SÂMİHA AYVERDİ’NİN KİTAPLARI