Türkçeyi Doğru ve Güzel Konuşma Kursu - Diksiyon

Hoca: Gālip Çakır

Covid-19 salgını sebebiyle derslerimize ara verilmiştir.

2001 yılında tekrar başlatılan Türkçeyi Doğru ve Güzel Konuşma kursumuzda nefesin doğru kullanılması, kelimelerin doğru telaffuzu, vurgu ve tonlamalar hakkında temel bilgiler verilmekte ve alıştırmalar yaptırılmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili sohbet, konferans ve tiyatroya gitmek gibi etkinlikler düzenlenmektedir.


Galip Çakır

Diksiyon çalışmalarına Devlet Tiyatrosu emekli sanatçısı ve yönetmeni Semih Sergen Bey'den eğitim alarak başlayan Galip Çakır 1990 yılından bu yana diksiyon konusunda çalışmalarını sürdürmektedir. Diksiyon alanında 1990’lı yılların sonuna kadar Semih Sergen'in asistanlığını yapan Galip Çakır, 2001 yılından îitibâren Kubbealtı Akademisi Kültür ve Sanat Vakfı’nda hocalık yapmaktadır.


Reyhan Çınar

2000 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun olduktan sonra Marmara Üniversitesi’nde Eski Türk Edebiyatı alanında yüksek lisansını tamamlayan Reyhan Çınar, yirmi senedir fasılalarla Millî Eğitim Bakanlığı’na bağlı çeşitli liselerde öğretmenlik yaptı. Bu süreçte başta İstanbul Valiliği olmak üzere çeşitli kurumlarda idarî görevlerde bulundu. 2015 senesinde TRT İstanbul Radyosu’nda program yapımcılığı ve sunuculuğu vazifesine başladı. “Klasik Şiir ve Mûsikîmiz”, “Bu Şehri İstanbul Yapanlar”, “Şiirden Güfteye” isimli programlara imza attı. 2001 senesinden itibaren pek çok vakıf, dernek, kurum ve kuruluşta “Diksiyon ve Hitabet” eğitimleri verdi, seslendirmeler ve sahne programları yaptı. Hâlihazırda bir devlet okulunda edebiyat dersi vermekte ve TRT Nağme kanalında yapımcı ve sunucu olarak görev yapmaktadır.