Kanun

Hoca: Serap Çağlayan

Covid-19 salgını sebebiyle derslerimize ara verilmiştir.


Serap Çağlayan

İstanbul’da doğdu. İlkokulun ardından 1981′de İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Çalgı Eğitimi Bölümü’ne girdi. Mezun olduğu1991′de, İstanbul Devlet Klasik Türk Müziği Korosu’nda misafir sanatçı olarak çalışmaya Başladı. Bu dönem içinde aynı okulda yüksek lisans programını da tamamlayarak koronun saz kadrosuna asaleten atandı.

1995′te Münip Utandı’nın Aynalıkavak’tan Kalamış’a adlı albümünün saz ekibinde yer aldı. 1999′da Kantemiroğlu ve Ali Ufki dönemlerinin eserlerini, dönemindeki çalgılarıyla seslendiren Bezmârâ Topluluğu’nda çelik telli kanun çalan Çağlayan, aynı toplulukla Yitik Sesin Peşinde ve Mecmua’dan Saz ve Söz isimli albümlerde yer aldı. Bu toplulukla yurt içinde ve yurt dışında birçok festivalde konserler verdi. Balat Günlüğü isimli albümü 2002′de Yunanistan’da yayımlandı. Cengiz Onural ile TV müzikleri çalışmalarının yanı sıra, İkinci Bahar ve Hayat Bağları albümlerinde yer aldı.

2009’da Âvâze Türk Müziği Kadınlar Topluluğu ile Neveser Kökdeş CD’sinde sazende ve korist olarak görev aldı. 2012 yılında Güzin Değişmez’in Meftunun Oldum adlı albümünde kanunu ile yer alan Çağlayan, Yıldız Üniversitesi Sanat Tasarım Fakültesi’nde öğretim görevlisi olarak dersler verdi. Halen, Cumhurbaşkanlığı Klasik Türk Müziği Korosu’ndaki asli vazifesinin yanı sıra, Bezmârâ Topluluğu’ndaki kanun icracılığına ve Kubbealtı akademisi Kültür ve Sanat Vakfı bünyesindeki musiki çalışmaları programları kapsamında kanun dersleri vermeye devam etmektedir.