Ud

Hoca: İbrahim Kararoğlu

Covid-19 salgını sebebiyle derslerimize ara verilmiştir.


İbrahim Kararoğlu

İstanbul’da doğdu. Müziğe 10 yaşında ilk hocası Necdet Dönmez’den aldığı ud, nazariyat ve sanatsal ve estetik duyum dersleriyle başladı. 1998 yılında ud sanatçısı Yurdal Tokcan ile uzun süre udda ileri teknik icralar üzerine çalıştı. Akademik müzik hayatına 2000 yılında İTÜ Türk Musikisi Devlet konservatuvarı’nda başladı. Müzik Teorisi ve 21. Yüzyıldaki Türk Müziği Teorileri konusunda Dr.Nail Yavuzoğlu ile çalıştı. Öğrenim hayatı boyunca Nevzad Atlığ, Alêddin Yavaşça, Şehnaz Rizeli gibi sanatçı hocalardan eğitim aldı.

2000-2003 yılları arasında UNESCO’nun kültürel projeleri çerçevesinde düzenlenen etkinliklerde, birçok ülkede ud sazını ve Türk stili ud icrasını dünya müzisyenleriyle paylaştı ve tanıttı. Dünya mistik felsefeleri ve müzikleriyle de yoğun olarak ilgilendi. Ülkemizde her yıl düzenlenen Uluslararası Mistik Müzik Festivali’nde Mevlevi Sema Ritüeli, İstanbul ve Balkan Bektaşiliği ve Devran konulu konserlerde ud icracısı ve solist olarak görev aldı.

2005 yılında İsmail Dede Efendi’nin eserlerinden oluşan “Hazine” isimli solo albümün müzik yönetmenliğini üstlendi. Aynı yıl, Yapı Kredi Kültür Sanat Organizasyonu’nun düzenlediği Karagöz Festivali’nde “Karagöz Perde Müzikleri” seri konserleri çalışması ile özel müzik ödülüne layık görüldü. Hâlen Kubbealtı Kültür Sanat Vakfı’nda ud eğitmenliği yapmaktadır.