Tanbur

Hoca: Hulûsi Babalık

Süre: 8 Ay

Dönem: 7 Ekim 2023- Haziran 2024

Gün/Saat: Cumartesi 11.00-13.00

Ücret: 1000 TL/ Ay

Tanbur, kökeni Sümer medeniyetine kadar dayanan kadîm bir enstrümandır. Sümercede “pantur”, Arapça da “tunbur” adlarıyla da anılan bu saz, Türk Müziği'nin en önemli enstrümanlarından biri olarak kabul edilir. Armudî bir gövdeye ve uzun bir sapa sahip olan tanbur, diğer benzer enstrümanlara nispeten daha ince bir ses tablasına sahiptir. Tanbur, yüzyıllar içerisinde farklı üslûp ve tavırlarda icrâ edilmiştir. Geçmişten günümüze, klâsik icrâ çizgisinden ödün vermeden gelen bu sazın sesini ilk olarak Tanburî Cemil Bey'in taş plâklarından duyuyoruz. Bugün, bilinen bütün icrâ örnekleri işte bu kayıtların ışığı altında bizlere aktarılmış bir mirastır.

Bizler bu mirasın sürdürülmesi adına meşk sistemini esas tutuyoruz. Hoca-talebe ilişkisini öne çıkaran bu sistemde geleneksel tanbur icrâ tavrını gelecek kuşaklara aktarmaya gayret gösteriyoruz.

Derslerimiz, Kubbealtı Kültür ve San'at Vakfı çatısı altında her cumartesi günü her yaştan 4 veya 5 öğrenci ile 11:00 ilâ 13:00 saatleri arasında yapılacaktır.

KURS VE EĞİTİM PROGRAMLARI İÇİN KUBBEALTI VAKFI’NIN BANKA HESAP BİLGİLERİ:

TR54 0006 2000 0440 0006 2987 09

Garanti Bankası/ Çemberlitaş Şubesi

Alıcı adı: Kubbealtı İktisadi İşletmesi

Önemli Not: Açıklama bölümüne kayıt olmak istediğiniz dersin adını açık bir şekilde yazmayı ve dekontunuzu bize (0534 766 23 56) Whatsapp ile göndermeyi ve kaydedildiğinize dair teyit almayı unutmayınız.

Yine aynı mesaja ayrıntılı olarak eğitim bilgilerinizi (lise/lisans/yüksek lisans/ doktora) sırasıyla yazınız.

Okullarınızın bölüm ve enstitülerini yazmayı unutmayınız.

Mesleğinizi, ev adresinizi ve e-posta adresinizi de bilgilerinize ekleyiniz.


Hulûsi Babalık

İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuarı Enstruman yapım bölümüne girdi. Bu bölümde başta tanbur, ud, kemençe ve kānun yapımını öğrendi. 2001 senesinde bölüm birincisi olarak mezun oldu. 2005 yılında kurulan Cengizhan Sönmez yönetimindeki “Ses ve Nefes” isimli toplulukta tanbur icrâcısı olarak birçok konsere katıldı. 2007-2012 yılları arasında Kocaeli Büyük Şehir Belediye Konservatuarında tanbur dersi verdi. Andelip musıki topluluğuyla 2010 yılı içerisinde Barcelona, Madrid, Endonezya ve Tokyo’da konserler verdi. 2008 Temmuz ayında “Ensemble Burhan Öcal” ile Şef Howard Griffiths yönetiminde “SUFI&BACH’’ isimli konsere Tanbur icrâcısı olarak katıldı. Eylül 2010‘da’’ İstanbul’un iki kadim sesi “NEY ve TANBUR’’ isimli projede sekiz tanbur ile konser verdi. 2008-2013 yıllarında İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarında, 2013-2015 yılları arasında İ.T.Ü.T.D.K’da tanbur dersleri verdi. 2015 yılında T.R.T’nin açmış olduğu yetişmiş sanatçı sınavını kazanarak önce İzmir radyosunda başladığı görevine şu an İstanbul radyosunda devam etmektedir. Tanbur eğitimini hocası Tanburî Murat Aydemir’den alan Hulusi Babalık Tanburî Necdet Yaşar’dan da uzun yıllar bizzat feyz almıştır. Evli ve bir çocuk babasıdır.